Statybos leidimas yra svarbus dokumentas, jį turint galima pradėti pastatų statybos darbus miestuose bei saugomose teritorijose. Tačiau iki šio dokumento gavimo reikia atliktų daugelį procesų ir priimti nemažai sprendimų. Žinome, jog norint gauti statybos leidimą yra reikalingas namo projektas. Kaip įsigyjate sklypą, pradžioje reikia pasidaryti geodezinius (kadastrinius) matavimus, nes tik ant tikslių sklypo ribų galima pradėti projektavimo darbus. Architektui, rengiančiam projektą bus reikalinga ir sklypo topografinė nuotrauka, dar prieš pradedant projektą. Rekomenduojama nedelsti su projekto paruošimu, kadangi topografinės nuotraukos galiojimo terminas oficialiai yra vieneri metai, tačiau projektuotojai gali dirbti ir su trijų metu senumo brėžiniu, jei situacija vietovėje nėra pasikeitusi.
Iš patirties žinome, jog klientai tikisi gauti parengtą bei suderintą projektą per keletą mėnesių. Tačiau, norint, jog visas procesas vyktų labai greitai ir sklandžiai, reikia prie to prisidėti ne tik architektui, bet ir klientui. Jeigu klientas nori labai greito ir visus lūkesčius atitinkančio rezultato iš karto, prieš atvykdamas užsisakyti projekto ir pasikonsultuoti, klientas turi turėti aiškią viziją (patartina turėti savo pasibraižytus brėžinius), kokio namo norėtų.
Taip pat reikėtų prisiminti, jog procesus, susijusius su interjero dizainu reikėtų perleisti interjero dizaineriui nes architekto darbas yra paruošti projektą. Kol vykdomas architektūrinio projekto paruošimas, klientas gali apgalvoti interjero detales, kurias vėliau galės aptarti su interjero dizaineriu. Neretai klientai norėdami, kad viskas būtų atlikta kuo greičiau, visus procesus pradeda derinti ir atlikinėti iš karto (kartais net statybas - labai rizikinga jei projekto nesuderins kaip planuota), nesusidėlioja veiksmų plano iš eilės. Klientai kartais tikisi iš architekto, kad jo nubraižytas namo eskizas atitiks visus jų lūkesčius (kai tuo tarpu architektas minčių neskaito, net jei taip ir atrodo). Tačiau architektas gali tik pateikti pasiūlymus, pastebėjimus, bet visa tai bus tik architekto nuomonė, kurią klientas neretai atmeta (nes kiekvienas klientas nori įdėti dalį savo širdies ir korekcijų projekte). Iš patirties žinome, jog eskizo derinimo tarp kliento ir užsakovo darbai kartais užtrunka daug ilgiau, negu buvo tikėtasi (klientas galvoja jog užteks vieno eskizo, tuo tarpu jei prieš tai buvo pilnai neapsisprendęs ko nori.. nuomonė vis pasipildo, tada pabaigos nesimato vien eskizo derinime). Visa tai sudaro pagrindą kliento nepasitenkinimui, nes tikslas pasiekiamas vėliau, negu buvo tikimasi.
Tuomet, kai architektas suderina su klientu pirminius brėžinius ir vėliau parengus reikalingus dokumentus, klientas sumoka mokestį už Statybos leidimą. Tuomet architektas visus dokumentus įkelia į IS „Infostatyba“. Derinimo procesas vyksta 20 d.d. Kai projektas yra suderintas, po kelių darbo dienų savivaldybė išduota Statybos leidimą ir tuomet galima pradėti namo statybos darbus. Įdomus pastebėjimas tai jog neypatingos grupės statiniams Lietuvoje nebūtina rengti konstrukcinės arba kitaip žinomos kaip darbo dalies (DP) norint gauti statybos leidimą, užtenka architektūrinės dalies (TP), konstrukcinė dalis gali sudaryti 30-50% projekto kainos, dėl to vienos įmonės rengia mažesnės apimties projektus, kitos pilnesnius projektus bet kartu ir brangesnius. O kaip ateina laikas, įteisinti pastatytą statinį darbo dalis (DP) yra būtina statybos inspekcijai. Dar kitaip vadinamas architektūrinis projektas su abiem dalimis Techninis Darbo Projektas (TDP). Statybos leidimas yra svarbus dokumentas, kurio gavimas reikalauja ilgo ir kruopštaus darbo bei nuolatinio pastatų bei inžinerinių tinklų brėžinių derinimo tarp kliento, architekto ir institucijų.
Klientams rekomenduojama pradėti vykdyti darbus iš eilės: pirmiausia pasikonsultuoti su specialistais, tada planuoti sklypo įsigijimą, po to žemės sklypo matavimus ir vėliau jau turint viziją nuvykti pas architektą užsisakyti architektūrinio projekto (TP arba TDP). Verta paminėti, jog klientui visada yra geriausia savarankiškai pasidomėti visa Statybos leidimo gavimo eiga. Jeigu klientai atvyksta užsisakyti architektūrinio projekto iš anksto pasidomėję, kokius procesus reikės atlikti, greičiau galima pradėti darbų vykdymo procesą bei išvengti nereikalingų nesusipratimų.
Statybos leidimas nėra reikalingas (ne miesto ir nesaugomose teritorijose) nesudėtingiems statiniams tai yra iki 8,5 m. aukščio iki 80 kv.m. ploto negyvenamos paskirties statiniams bei sodo nameliams (gyvenamiems pastatams reikia leidimų visada). Atsiminkit visais atvejais išlaikyti 3 metrų atstumą nuo kaimyninio sklypo ribos, net jei tai ir kelias, tokiu atveju nereikės ieškoti kaimyno ir prašyti pasirašyti jog neprieštarauja (arčiau kaip 3 m. galima statyti tik suderinus su kaimynu kur atstumas yra mažesnis).