Kaip užregistruoti namą?

hand presenting model house home loan campaign

   Visų pirma, norint užregistruoti namą, reikia jį turėti. Apsisprendimas įsigyti ar pasistatyti namą prasideda nuo svajonės. Daugelis žmonių turi svajonę gyventi name, tačiau nežino kaip tą svajonę įgyvendins, t.y. ar namas bus statomas pačių, ar namą įsigys, o tai yra labai svarbu, nes pasirinktas vienas ar kitas būdas gali turėti įtakos tam ar namo įregistravimo procesas bus lengvesnis, ar sudėtingesnis. Jeigu Jūs dar tik turite viziją, jog ateityje norite turėti namą, to užtenka, kad galėtumėte pradėti domėtis, kokie veiksmai yra reikalingi norimo tikslo pasiekimui ir vėliau reikės tik atnaujinti žinias ir tai ateityje padės įregistravimo darbus vykdyti greičiau, taupant savo laiką ir mažiau nerimaujant.

   Jeigu žmonės yra susipažinę su visa namo įregistravimo proceso eiga, įstatymais, žino, jog statant namą yra būtina vadovautis projektu, kad būtų galima išvengti papildomų problemų ateityje. Tačiau jeigu namas yra įsigyjamas ir ateityje norima jį įteisinti, gali būti, jog statant namą ne visiškai buvo atsižvelgta į projektą, neturima tam tikrų dokumentų ir tai gali sukelti papildomas problemas bei išlaidas. Taip pat geriausia įregistruoti neseniai pastatytą namą, nes tokiu neabejotinai išvengiama įvairių nesklandumų ateityje dėl besikeičiančių įstatymų, nes įregistruojant namą po kelių ar keliolikos metų, jeigu namas ir buvo pastatytas laikantis tuo metu galiojančių įstatymų, gali reikėti daryti naują projekto laidą, nes tai jau bus laikoma kaip neatitikimas.

   Norint įregistruoti namą pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į tai, ar bus vykdomas pilnas namo įregistravimas ar dalinis bei į tai ar namas yra 80 kv. (arba mažesnis). Svarbu į tai atsižvelgti todėl, kad pilnam namo, kuris yra didesnis negu 80 kv., įregistravimui reikalinga daug daugiau dokumentų negu daliniam arba pilnam namo, kuris yra 80 kv(arba mažesnis) įregistravimui.

Pilnam (100 proc.) namo, didesnio negu 80 kv. įregistravimui reikalinga turėti šiuos dokumentus:

- Statybos leidimas
- Statybos darbų draudimas
- Statybos vadovo pažymėjimas
- Techninis darbo projektas
- Vandens tyrimai arba gręžinio pasas
- Geodeziniai matavimai
- Inžinerinių tinkle įvadų į statinius/pastatus planas
- Nekilnojamojo daikto kadastriniai matavimai (inventorizacija)
- Energinio naudingumo sertifikatas

   Tačiau atkreipti dėmesį reikėtų į tai, kuriais metais buvo išduotas statybos leidimas, kadangi nuo to priklauso tai, jog kai kurie dokumentai gali būti neprivalomi. Tai turi įtakos statybos leidimams, kurie buvo išduoti prieš keletą ar keliolika metų.

   Namo užregistravimo paslaugos terminas priklauso nuo to, kokie dokumentai yra turimi, kokio sudėtingumo situacija (t.y. ar namas pastatytas pagal projektą ir ar neiškils jokių kitų neaiškumų ir problemiškų situacijų). Tačiau derėtų pabrėžti, jog tai yra ganėtinai netrumpas bei sudėtingas procesas, prie kurio sudėtingumo prisideda nuolat atnaujinami įstatymai bei dokumentų tikrinimo tvarkos taisyklės.

   Atsižvelgiant į tai, jog šiais laikais dauguma žmonių yra užimti ir dokumentų tvarkymui turi mažai laiko, galima pasirinkti namo pridavimo paslaugą, kurią sudaro kliento turimų dokumentų peržiūra pirminės konsultacijos metu, tolimesnių veiksmų aptarimas, supažindinimas su visa darbų eiga priklausomai nuo to, kokie yra dokumentai jau yra ir ar yra reikalingi konkrečios korekcijos (pvz.: projekte), kokie darbai bus vykdomi, norint turėti sėkmingai pasiekti norimą tikslą – namo įteisinimą. Visi procesai vykdomi mūsų įmonėje arba pasitelkiant įmonės partnerius, išskyrus tuos atvejus, kai tam tikrus veiksmus turi atlikti pats klientas (pasidaryti vandens tyrimus, gręžinio pasą ar kitus reikiamus dokumentus, kurių mūsų įmonė parengti negali). Po visų darbų atlikimo klientui yra atiduodami dokumentai, kuriuos  reikia užsiregistruoti Registrų centre.

   Taigi, namas yra viena iš svarbiausių svajonių ir didžiausių investicijų žmogaus gyvenime. Tad, jeigu neturima patirties namo įregistravimo dokumentų tvarkyme ar sunku rasti tam laiko, visada siūlytina į pagalbą pasitelkti savo darbą išmanančius specialistus. Taip atsiranda užtikrintumas, jog viskas vyks sklandžiai, atsirandančios problemos bus išsprendžiamos. Be to, bus sutaupoma laiko, energijos.